درمان سریع میگرن و سردرد های میگرنی با طب سنتی و خانگی

درمان سریع میگرن و سردرد های میگرنی را میتوانید خودتان در خانه انجام دهید و اگر شما تجربه انواع سردرد ازجمله میگرن با هر سطحی یا درجه‌ای دارید، حتماً با علائمی مثل سردرد، تهوع، تاری دید، حساسیت به نور و صدا و یا لمس کردن، آشنا هستید و حاضرید هر کاری بکنید تا از این مشکلات خلاص شوید. در حالی که تجویزهای دارویی زیادی برای درمان میگرن وجود دارند، شما می‌توانید هم از حمله‌های میگرن پیشگیری کنید و هم از راه‌های درمان خانگی میگرن که در این مقاله آمده است بهره ببرید.

درمان سریع میگرن و سردرد های میگرنی با طب سنتی و خانگی

روش‌های درمان سریع میگرن

۱. کمپرس یخ

برای کاهش درد، مقداری یخ بر روی پیشانی، سر یا گردن خود قرار دهید. کارشناسان هنوز دقیقه نمی‌دانند که چرا این کار تأثیرگذار است، شاید به علت کاهش گردش خون باشد. شما همچنین می‌توانید از یک بسته ژل یخ‌زده یا پارچه‌ی خیس سرد استفاده کنید.

۲. طب سوزنی

یک بررسی گسترده در سال ۲۰۱۲ انجام شد که اثربخشی طب سوزنی را در درمان میگرن و سایر شرایط مشابه موردمطالعه قرارداد. نویسندگان این مطالعه، دریافتند که طبی سوزنی یک راهکار مناسب برای درمان سردردهای میگرنی است. اگرچه آن‌ها خاطرنشان کردند که عوامل دیگری نیز در این اثربخشی دخیل هستند.
افرادی که علاقه‌مند به استفاده از طب سوزنی برای درمان میگرن هستند، باید مطمئن شوند که یک متخصص مجاز و حرفه‌ای این کار را انجام می‌دهد.

۳. سیاه‌دانه

مواد معدنی و ویتامین‌های موجود در سیاه‌دانه در درمان سردردهای میگرنی بسیار مفید است. طبع سیاه‌دانه گرم و خشک است و با رفع سردی بدن از سردرد پیشگیری می‌کند. 

۴. درمان سریع میگرن با مصرف کافئین

کافئین یکی از عناصر موجود در قهوه و چای و برخی خوراکی‌هاست. کافئین همچنین به بدن کمک می‌کند که داروهای مسکن را زودتر جذب کند؛ اما زیاده‌روی نکنید، چراکه در صورت وابستگی، تأثیر خود را از دست می‌دهد و خود نبود آن خود باعث سردرد و خستگی می‌گردد.

درمان سریع میگرن با مصرف کافئین

۵. اتاق تاریک و ساکت

نور زیاد و صداهای بلند می‌تواند سردردهای میگرنی را افزایش دهد. برای درمان خانگی میگرن، نقطه‌ای آرام که به‌دوراز سروصدا و فعالیت‌ها باشد پیدا کنید، پرده‌ها را بکشید و اتاق را تاریک کنید. این کار سرعت بهبودتان را افزایش می‌دهد.

۶. درمان سریع میگرن با ورزش

این کار را زمانی که حمله‌ی میگرنی شروع‌شده است امتحان نکنید، چراکه آسیب‌زا است؛ اما زمانی که حالتان خوب است، تمرینات ورزش منظم می‌تواند از میگرن جلوگیری کند. ورزش کردن باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود که خود یک مسکن طبیعی در بدن است. همچنین ورزش با کاهش استرس، به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید.

۷. درمان سریع میگرن با مصرف مگنزیوم

مگنزیوم ماده معدنی است که در سبزیجات تیره برگ، دانه‌های کامل و آجیل‌ها یافت می‌شود. مصرف آن در طول حمله، کمک‌کننده نیست، اما برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف مداوم آن می‌تواند از سردردهای میگرنی پیشگیری کند. شما همچنین می‌توانید مگنزیوم را از قرص‌های مکمل دریافت کنید، اما قبل از مصرف با پزشک مشورت نمایید.

۸. خوب بخوابید تا میگرن درمان شود

از مهم‌ترین مؤلفه‌های درمان خانگی میگرن، خواب منظم و کافی برای جلوگیری از وقوع حمله است. خواب بسیار کم یا بسیار زیاد، می‌تواند سردرد ایجاد کند و آستانه تحمل شمارا نیز کاهش دهد. سعی کنید در هر شب ۷ تا ۸ ساعت بخوابید و سعی کنید هرروز در یک ساعت مشخص به خواب بروید و بیدار شوید. 

 ۹. درمان سریع میگرن با یوگا

تمریناتی که پمپاژ خون توسط قلب را افزایش می‌دهند می‌توانند از میگرن پیشگیری کنند، اما برای برخی افراد نیز می‌تواند محرک حمله میگرن باشد. یوگا اما با حرکات آهسته یک جایگزین کاملاً ایمن است. مطالعات نشان می‌دهند که جلسات تمرینی منظم یوگا، تعداد حملات میگرن را کاهش می‌دهد و زمانی که حمله رخ می‌دهد، شدت کمتری دارد.

درمان سریع میگرن با یوگا

۱۰. مصرف ویتامین B۲

این ماده همچنین به نام ریبوفلاوین نیز شناخته می‌شود و در شیر، پنیر، ماهی و مرغ یافت می‌شود. شما همچنین می‌توانید آن را به‌صورت قرص نیز مصرف کنید. طبق مطالعات، این ماده می‌تواند به پیشگیری از حمله میگرنی کمک کند.

۱۱. مدیریت تحریکات میگرن

میگرن شما گاهی با غذاهایی که می‌خورید یا شرایطی که در اطرافتان وجود دارد تحریک می‌شود. ببینید که چه چیزهایی درد شمارا آغاز می‌کنند و از آن‌ها اجتناب کنید. برخی از محرک‌های رایج شامل پنیر کپک‌زده، شراب قرمز و گوشت فرآوری شده است. نور زیاد، در ارتفاع بالا بودن و بوهای قوی نیز می‌توانند مشکل‌ساز باشند.

۱۲گیاه سایبان Butterbur

مردم سال‌هاست که از این گیاه برای درمان خانگی میگرن و سایر دردها استفاده می‌کنند. محققان دریافتند که مصرف عصاره این گیاه، برای کاهش تعداد دفعات حمله و شدت درد در زمان حمله را کاهش می‌دهد.

۱۳. طب فشاری

طب فشاری شامل استفاده از فشار در قسمت‌های خاصی از بدن به‌منظور تحریک نقاط خاصی است که فشار عضلانی و درد را کاهش می‌دهد. یکی از این نقاط، محل اتصال انگشت شست و انگشت اشاره در دست چپ است. ایجاد فشاری دورانی و قوی؛ اما نه دردناک، در این نقطه با استفاده از دست مخالف، به مدت ۵ دقیقه، می‌تواند درد را کاهش دهد. در رابطه با کنترل سردرد با طب فشاری بیشتر بخوانید.

در سال ۲۰۱۲، یک تحقیق ۴۰ نفر را که درد میگرن داشتند موردمطالعه قرارداد. این تحقیق نشان داد که ایجاد فشار در نقطه‌ی PC۶ طب فشاری (در قسمت داخلی دست، از مچ به‌اندازه‌ی سه انگشت به سمت بالا حرکت کنید)، در کاهش علائم تهوع مرتبط با میگرن و درد ناشی از آن در سر مثمر ثمر است.

۱۴. استفاده از برخی روغن‌ها

برخی روغن‌ها به‌عنوان درمان خانگی و خواص ضد باکتریایی در خانه مصرف می‌شوند. روغن اسطوخودوس، یکی از این روغن‌هاست که برای کاهش استرس، پریشانی و سردرد مفید است. یک بررسی دیگر نشان داده است که استشمام عمیق روغن اسطوخدوس برای درمان خانگی میگرن و کاش شدت درد آن در برخی افراد مفید بوده است. این تحقیق، بر جامعه آماری کوچکی انجام‌شده است و نتایج دلگرم‌کننده‌ای دارد، اما تحقیقات بیشتری در این خصوص نیاز است

۱۵. درمان سریع میگرن با مصرف زنجبیل

در سال ۲۰۱۴، بر روی ۱۰۰ نفر، میزان اثربخشی پودر زنجبیل و قرص سمیتریپتان (یک داروی درمان میگرن) با یکدیگر مقایسه شدند. محققان دریافتند که اثربخشی زنجبیل از لحاظ آماری با داروی سمیتریپتان قابل‌مقایسه بود و کاربران برای استفاده از هر دو نمونه تمایل خوبی داشتند.
یکی از مزایای مصرف زنجبیل برای افراد مبتلابه میگرن این است که علاوه بر بهره‌مندی از خواص زنجبیل، نه‌تنها هیچ حساسیتی نسبت به آن وجود ندارد بلکه عارضه‌ای هم در مصرف زنجبیل نیست.

بیشتر بخوانید: تومور مغزی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

۱۶. مصرف مسکن

مصرف داروهای مسکنی مثل استامینوفن، بروفن یا ناپروکسن نیاز به نسخه ندارد. شما می‌توانید این داروها را همواره در خانه داشته باشید و در زمان حمله میگرنی مصرف کنید؛ اما دقت کنید که زیاده‌روی نکنید.

 

همچنین ببینید

عفونت گلو, درمان عفونت گلو, عفونت گلو طب سنتی

عفونت گلو را با طب سنتی و گیاهان دارویی در خانه درمان کنید

عفونت گلو می‌توانند ویروسی یا باکتریایی باشد؛ یعنی علت آن ویروس یا باکتری است. عفونت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل عبارت زیر را وارد کنید * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.